Samorozwój i kariera – kilka sugestii od rekruterów

Samorozwój i kariera – kilka sugestii od rekruterów

Namówiliśmy wiodącego doradcę z uznanego i znanego vortalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do opracowania komentarza dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak orientacyjnie prezentuje się list motywacyjny oraz jak go nakreślić. Na stronach WWW możemy zobaczyć mnóstwo już opracowanych przykładów takich listów, jak też wytycznych i podpowiedzi mówiących o tym, jak odpowiednio je skonstruować, jakie treści w nich zawrzeć, jak przysposobić technikalia dokumentu i tym podobne. Ale czy dywagowałeś choć raz dłużej nad kwestią, czym naprawdę jest list motywacyjny, jak wygląda i po co się go tworzy?

List motywacyjny stanowi wzbogacenie curriculum vitae, czyli CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego jest przybliżenie własnej postaci, czyli nabytych kompetencji, predyspozycji i dorobku. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie wspominamy o wszystkich wrodzonych awantażach. Wynotowujemy jedynie te zdolności, które mogą się okazać celowe w pracy, o którą się staramy. A zatem w liście przekazywanym na etapie selekcji umieszczamy tylko najważniejsze elementy, jako że to właśnie te rzeczy mogą zyskać uwagę prawdopodobnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W rzeczonym liście wypada określić, z jakich powodów zaciekawiłeś się danym stanowiskiem i unaocznić, iż to właśnie Ty w szczególności zasługujesz na jego objęcie. W piśmie trzeba wskazać, z jakiej przyczyny starasz się o tę, a nie inną funkcję w tej właśnie firmie. List taki ma również dowodzić, że masz świadomość, czym para się firma, w której chcesz pracować. Formułując list motywacyjny, warto także wskazać na dotychczasowe doświadczenie (o ile takowe posiadamy), czyli poprzednie stanowiska, zrealizowane praktyki, kursy, rozwijane zdolności i tym podobne.

Jeżeli już wyjaśniliśmy, co wnosi list motywacyjny i jakiego charakteru przyświeca mu cel, warto pochylić się nad tym, jak przedstawia się list motywacyjny. List motywacyjny powinien być napisany na komputerze – tym sposobem będzie klarowny i przejrzysty. Lepiej, aby nie przekraczał kartki A4. Powinien być podzielony na otwarcie, część właściwa i zakończenie. Formułując list motywacyjny, warto skupić się na odpowiednim układzie, zwrotach kurtuazyjnych oraz stosownej edycji listu (wyrównanie do krawędzi, usunięcie błędów składu, znormalizowanie fontów itd.).

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny dedykuje się dla określonego przedsiębiorcy. Tak więc starając się o posadę, nigdy nie stosujemy tego samego listu motywacyjnego, lecz każdorazowo tworzymy oryginalny list oficjalny, odpowiedni do stanowiska, o jakie się staramy.

Tekst napisany przez https://szukampracy.pl/ogloszenie